religia.tv


religia.tv Aktualności    Kleryk jaki jest, każdy widzi?

Tematy dnia

rss

  • A-
  • A+

Kleryk jaki jest, każdy widzi?
Dodaj Komentarz

Musisz się zalogować, żeby dodać swoją wypowiedź.
Zamknij okno

07.05.2013

Kleryk jaki jest, każdy widzi?

fot. religia.tv


Ze stereotypami na temat kandydatów do kapłaństwa i seminariów duchownych rozprawia się najnowszy "Tygodnik Powszechny".


„Stereotyp głosi – czytamy we wstępie do artykułu „Rekruci Pana Boga” – że klerycy są zniewieściali, nieporadni i zestresowani. Że żyją w cieplarnianych warunkach i nie mają pojęcia o świecie”.

 

Ten obraz niekoniecznie musi mieć coś wspólnego z rzeczywistością, w seminariach bowiem nie brak ciekawych osobowości. Można tam spotkać pasjonata wspinaczki, hokeistę, wiernych uczestników Przystanku Woodstock czy byłego studenta informatyki w Niemczech. Jak podkreśla bp Grzegorz Ryś, który przez wiele lat był rektorem krakowskiego seminarium duchownego, klerycy to nie „ulizani faceci”, a jednym z zadań formacji jest nie tyle „ujednolicenie” kandydatów do kapłaństwa, co prowokowanie każdego z nich, żeby był sobą.

 

W dyskusjach na temat seminariów i tego, na ile przygotowują one przyszłych księży do pracy duszpasterskiej pada często taki argument, że są one swego rodzaju cieplarnią. Kleryk nie musi martwić się ani o lokum, ani o jedzenie, jest w pewien sposób odgrodzony od pokus świata, co może grozić pewnym oderwaniem od realiów codziennego życia.

 

Łukasz Przelazły z seminarium we Włocławku przystaje na porównanie seminarium z cieplarnią, ale dodaje, że jest to „klosz, pod którym kiełkuje ziarno!”. Nie zgadza się natomiast ze stwierdzeniem, że klerykom obce są problemy zwykłych ludzi. „Słuchaj, jest wyjazd do domu rodzinnego. Kilka dni wolnego – opowiada dziennikarzowi Błażejowi Strzelczykowi. – Jeden chłopak nie jedzie do siebie, tylko nocuje przez te dni gdzieś u znajomych w mieście, z którego pochodzi. Nie chciał iść do domu, bo ojciec pijany, matka pijana… bez pracy! Chłopaki również przechodzą takie dramaty. Skąd będę wiedział, co to znaczy mieć troje dzieci i stracić pracę? Może ja nie doświadczyłem tego na własnej skórze, ale wydaje mi się, że u wielu chłopaków w domach rodzinnych jest bardzo podobnie”.

 

Z kolei kleryk Michał Soczyński z Krakowa chętniej porównuje seminarium do poligonu niż do cieplarni. Kandydat do kapłaństwa, tak jak żołnierz przed wojną, „musi mieć takie warunki, w których się sprawdzi”. Zwraca także uwagą na to, że seminaryjna przestrzeń, w której dostęp do najnowszych technologii czy mediów często bywa mocno ograniczony, daje młodemu człowiekowi możliwość samopoznania. „W świecie – mówi Michał – gdzie internet i komórka są na wyciagnięcie ręki, poznać siebie jest bardzo trudno. Trudno sprawdzić, jakie człowiek ma pragnienia i kim jest”.

 

Konfrontację z tym „prawdziwym” życiem mają zapewnić klerykom praktyki, które odbywają w różnych miejscach na różnych etapach formacji do kapłaństwa. W krakowskim seminarium już po pierwszym roku alumni są wysyłani na dwa tygodnie do pracy jako salowi w dziecięcym szpitalu w Prokocimiu. Po drugim roku opiekują się chorymi dorosłymi. Inne praktyki to oaza z młodzieżą, udział w pielgrzymce czy miesięczny pobyt na parafii, który łączy się także z prowadzeniem katechezy.

 

Zdaniem bp. Grzegorza Rysia, który podkreśla to, że nie ma jednego modelu seminarium, na etapie seminaryjnej formacji ważniejszy od kontaktu z tzw. zewnętrznym światem jest kontakt kleryka z Panem Bogiem: „(…) chciałbym, żeby kleryk był człowiekiem modlitwy, gdyż uważam, że jeśli nim nie będzie, to się jego kapłaństwo rozsypie” – mówi hierarcha.

 

religia.tv/ Tygodnik Powszechny

 

Zobacz także: Jak wygląda seminarium duchowne od środka

Logowanie z religia.tvLogowanie z Facebook

Telewizja Religia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Internautów na stronach serwisu religia.tv oraz zastrzega sobie prawo do usuwania treści zabronionych prawnie, obraźliwych lub naruszających zasady współżycia społecznego.
Link: http://religia.tv/news,3266-kleryk_jaki_jest_kazdy_widzi.html
E-mail:
Podpis:
Uwagi:
Pole
Zamknij okno
Link: http://religia.tv/news,3266-kleryk_jaki_jest_kazdy_widzi.html
Opis problemu:
Podpis:
Zgo
Zamknij okno

Na skróty

Aktualności

Oglądaj nas

Programy

Filmy

Polecamy

O nas

Jesteśmy na

About us

Oglądaj nas: N N Cyfra Polsat Dish inne sieci
Copyright © religia.tv 2010 - 2011 Polityka prywatności Regulamin Regulamin „materiały użytkowników”