religia.tv


religia.tv Aktualności    Jak sobie radzić z sumieniem?

Tematy dnia

rss

  • A-
  • A+

Jak sobie radzić z sumieniem?
Dodaj Komentarz

Musisz się zalogować, żeby dodać swoją wypowiedź.
Zamknij okno

01.02.2013


Ten temat podejmuje w lutowym numerze miesięcznik "W drodze". - Najgorsza rzecz, jaka może się nam zdarzyć w przypadku konfliktu sumienia, to pogodzenie się z tym, że "nic nie można zmienić i trzeba grzeszyć" - pisze o. Roman Bielecki, redaktor naczelny czasopisma.


 

W dziale „Jak sobie radzić z sumieniem?” przeważają teksty związane z medycyną. I nic dziwnego – jest to dziś pole rozlicznych konfliktów moralnych. Lekarz, Szczepan Cofta opisuje dylematy, z którymi się zmaga na co dzień, na przykład dotyczące leczenia zaawansowanych nowotworów: czy przeprowadzać dodatkowe, inwazyjne badanie, skoro chorobę można leczyć już tylko objawowo?

 

Dwóch autorów zmierzyło się z powracającym ostatnio tematem klauzuli sumienia dla polskich farmaceutów. Miałaby ona dotyczyć prawa do odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Konrad Sawicki próbuje naświetlić trudności, jakie wiązałyby się z wprowadzeniem takich przepisów, na przykład: co zrobić z osobami, które transportują takie środki do aptek, a też chcą być wierne nauce Kościoła? Ks. Piotr Kieniewicz MIC, popierając roszczenia farmaceutów, pisze, że przepisy uniemożliwiające postępowanie zgodnie z własną busolą moralną są niegodziwe. W dziale można jeszcze przeczytać artykuł moralisty – ks. Adama Sikory o tym, co to jest współpraca ze złem, jaki ma zakres i jakie skutki. Jest też reportaż Piotra Świątkowskiego, który wcielił się w rolę handlowca, aby zobaczyć jakie, czasem groteskowe, dylematy moralne można napotkać w tej pracy.

 

Sporo miejsca redakcja poświęca liturgii, pod hasłem: „Jakiej mszy świętej szukamy?”. Wywiad z o. Krzysztofem Stępowskim, redemptorystą odprawiającym w Warszawie msze święte w klasycznym rycie rzymskim (zwane „przedsoborowymi”) dostarcza wiedzy o pięknie i głębi symboliki tej liturgii: "Mówi się potocznie m.in., że kapłan przy ołtarzu podczas starej mszy stoi tyłem do wiernych. Otóż nie tyle tyłem, ile raczej jest zwrócony, jak cały lud Boży, w stronę krzyża i tabernakulum. Liturgia mszy świętej w dawnym rycie sprawowana jest bowiem twarzą do Tego, który nas wszystkich na krzyżu odkupił. Kontrapunktem do tej rozmowy jest kolejna, w której wypowiadają się dominikanie-seniorzy: o. Jan Andrzej Kłoczowski i o. Józef Puciłowski. Pierwszy z nich mówi: "…kiedy słyszę głosy o potrzebie reformy i zmian w liturgii, odwołujące się do wzorca sprzed kilkudziesięciu lat jako piękniejszego, mam ochotę powiedzieć, że nie zawsze było tak pięknie, jak się dziś uważa. Nie zawsze był biskup, podniosła atmosfera, chór i dopracowane szczegóły. Było sporo kiczu i niedbalstwa".

 

Jakie ma znaczenie świadome uczestnictwo w liturgii, jaki wpływ bierność na mszy świętej ma na bierność i chaos codziennego życia – o tym przeczytamy w artykule o. Tomasza Grabowskiego OP, dyrektora Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. O co chodzi papieżowi Benedyktowi XVI w jego zabiegach o pokazanie piękna liturgii i jej doniosłości, pisze ks. prof. Jerzy Szymik w tekście pod tytułem „Ojczyzna piękna”.

 

W cyklu na Rok Wiary „W co ja wierzę?” przeczytamy rozmowę z o. Pawłem Krupą OP, który z pasją opowiada o Trójcy Świętej. Daina Kolbuszewska przygotowała reportaż o ciekawych odkryciach archeologicznych w krakowskim klasztorze dominikanów. O. Jacek Salij odpowiada na list pewnej żony, pytającej, czy małżeństwo katolickie musi mieć dzieci. Autor radzi przede wszystkim, by nie rozważać tej sprawy w kategoriach powinności, ale – miłości.

 

W dziale Orientacje Anna Sosnowska recenzuje film „Kwartet” w reżyserii Dustina Hoffmana, a Sylwia Klimek książkę Marka Wałkuskiego „Wałkowanie Ameryki”.

 

W numerze można przeczytać felietony Tessy Capponi-Borawskiej, ks. Grzegorza Strzelczyka, o. Jana Góry i Marka Magierowskiego oraz komentarze do niedzielnych ewangelii autorstwa dominikanów: Krzysztofa Pałysa, Dominika Jurczaka, Michała Adamskiego i Wojciecha Dudzika.

 

Za: redakcja "W drodze"

 

Przeczytaj także: Nowa odsłona "Więzi"

 

Logowanie z religia.tvLogowanie z Facebook

Telewizja Religia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Internautów na stronach serwisu religia.tv oraz zastrzega sobie prawo do usuwania treści zabronionych prawnie, obraźliwych lub naruszających zasady współżycia społecznego.
Link: http://religia.tv/news,3097-jak_sobie_radzic_z_sumieniem.html
E-mail:
Podpis:
Uwagi:
Pole
Zamknij okno
Link: http://religia.tv/news,3097-jak_sobie_radzic_z_sumieniem.html
Opis problemu:
Podpis:
Zgo
Zamknij okno

Na skróty

Aktualności

Oglądaj nas

Programy

Filmy

Polecamy

O nas

Jesteśmy na

About us

Oglądaj nas: N N Cyfra Polsat Dish inne sieci
Copyright © religia.tv 2010 - 2011 Polityka prywatności Regulamin Regulamin „materiały użytkowników”