religia.tv


religia.tv Aktualności    Msza święta na żywo

Tematy dnia

rss

  • A-
  • A+

Msza święta na żywo
Dodaj Komentarz

Musisz się zalogować, żeby dodać swoją wypowiedź.
Zamknij okno

17.12.2010

Msza święta na żywo

Kościół pw. Św. Jacka w Groniu-Leśnicy, fot. www.parafia.gronlesnica.pl


W najbliższą niedzielę - z kościoła św. Jacka w Groniu, wzniesionego w okresie stalinowskim dzięki zaangażowaniu mieszkańców z dwóch sąsiadujących ze sobą wsi.


Za kilka dni mieszkańcy Gronia i Leśnicy będą obchodzić kolejną rocznicę celebry pierwszej mszy w kościele Św. Jacka. Powód do świątecznego nastroju będzie podwójny, ponieważ przypada ona w wigilię Bożego Narodzenia.

I chociaż 57 lat temu zima była sroga, a kościół nieogrzewany, radość górali była ogromna. Nic dziwnego. Od wielu lat starali się o wybudowanie światyni w pobliżu swego miejsca zamieszkania, by nie musieć wędrować na mszę aż do Szaflar lub Białki Tatrzańskiej. „Niełatwa była droga wiernych z Gronia i Leśnicy do swoich świątyń parafialnych, w zimie przez śniegi powyżej pasa, wiosną po roztopach i w lecie przez wezbrane potoki po ulewnych deszczach – czytamy na stronie internetowej parafii. –  Była to wyprawa na cały dzień, a zimą wracało się z kościoła po ciemku”.

Parokrotnie starano się utworzyć parafię w Groniu. Pierwsze próby podjęto jeszcze przed I wojną światową. Jednak udało się to dopiero po kolejnej wojnie.

W 1947 r. w sąsiedniej Leśnicy przebudowano na kaplicę remizę strażacką. Jednocześnie inicjator tego przedsięwzięcia, ks. płk Jan Humpola, niegdyś kapelan prezydenta Ignacego Mościckiego, przekonał mieszkańców Gronia i Leśnicy do budowy wspólnego kościoła. Takie działanie było bezpieczniejsze i pewniejsze wobec narastających w okresie stalinowskim represji. Kościół św. Jacka wzniesiono w latach 1952-53 dzięki zaangażowaniu mieszkańców i przyszłego proboszcza - ks. Józefa Pędziwiatra. Parafia została erygowana 5 lat później.

W 1961 r. podczas wizytacji kanonicznej odnotowano: „Cechą oryginalną kościoła jest dostawienie po jego bokach dwóch niskich kaplic. Od strony zachodniej kaplice wyglądają jak rozłożysta chałupa, pośrodku której ustawiono wieże. Dachy o różnej wysokości kalenic kładą się malowniczo płaszczyznami gontów. Smukła wieża z izbicą i pochyłymi ścianami ma 25 metrów wysokości”.

 

Transmisja niedzielnej mszy św. z kościoła pw. Św. Jacka (archidiecezja krakowska) 19 grudnia o godz. 11.00 na naszej stronie internetowej i na antenie religia.tv

 

Cytaty za: http://www.parafia.gronlesnica.pl/strona/pokaz/parafia

Logowanie z religia.tvLogowanie z Facebook

Telewizja Religia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Internautów na stronach serwisu religia.tv oraz zastrzega sobie prawo do usuwania treści zabronionych prawnie, obraźliwych lub naruszających zasady współżycia społecznego.
Link: http://religia.tv/news,285-msza_swieta_na_zywo.html
E-mail:
Podpis:
Uwagi:
Pole
Zamknij okno
Link: http://religia.tv/news,285-msza_swieta_na_zywo.html
Opis problemu:
Podpis:
Zgo
Zamknij okno

Na skróty

Aktualności

Oglądaj nas

Programy

Filmy

Polecamy

O nas

Jesteśmy na

About us

Oglądaj nas: N N Cyfra Polsat Dish inne sieci
Copyright © religia.tv 2010 - 2011 Polityka prywatności Regulamin Regulamin „materiały użytkowników”