religia.tv


religia.tv Aktualności    Prawdziwy święty Mikołaj

Tematy dnia

rss

  • A-
  • A+

Prawdziwy święty Mikołaj
Dodaj Komentarz

Musisz się zalogować, żeby dodać swoją wypowiedź.
Zamknij okno

06.12.2014

Prawdziwy święty Mikołaj

Rosyjska ikona św. Mikołaja z kościoła w Nowogrodzie; fot. wikimedia.commons


Święty Mikołaj z Miry to niewątpliwie najpopularniejszy święty świata zachodniego. Często mylnie przedstawiany jako mieszkaniec dalekiej Północy, tak naprawdę nie miał nic wspólnego ze śniegiem, saniami i choinką.


Urodził się ok. 270 r. w Patrze w Azji Mniejszej, a zmarł 6 grudnia ok. 345 lub 352. Za sprawą swojego wuja, arcybiskupa Miry, wstąpił do klasztoru. Wkrótce potem wuj zmarł, a Mikołaj został wybrany na biskupa na jego miejsce. W czasie prześladowań za panowania Dioklecjana św. Mikołaj trafił do więzienia za głoszenie Dobrej Nowiny. Po przejęciu władzy przez cesarza Konstantyna prześladowania ucichły, a biskup wyszedł na wolność.

 

Za przyczyną Mikołaja działo się wiele cudów - zasłynął między innymi z nadzwyczajnych mocy nad płomieniami. Jak głosi legenda, pewnego dnia biskup usłyszał o sytuacji ojca, który w wyniku ubóstwa postanowił wydać swoje trzy córki na „grzeszne życie”. Mikołaj wybrał się nocą do domu tej rodziny i wrzucił im przez okno pakunek z trzema kulami ze złota. W ten sposób ojciec mógł spłacić długi, a córki zostały uratowane przed „grzechem i piekłem”.

 

Tuż po śmierci Mikołaja jego ciało pochowano w katedrze w Mirze. Według tradycji z ciała świętego wypływała oleista substancja o właściwościach leczniczych. W 1087 roku marynarz pochodzący z Bari zabrał relikwie świętego do swojego miasta. Obecnie znajdują się one w kościele św. Mikołaja w Bari na południu Włoch.


Według włoskiej tradycji 6 grudnia panny pragnące wyjść za mąż przychodzą do świątyni złożyć przy relikwiach świętego karteczkę z prośbą o męża wraz z symbolicznymi trzema monetami. Zwyczaj ten nawiązuje do historii z życia św. Mikołaja, który miał dyskretnie pomagać trzem ubogim pannom w zebraniu posagu, aby mogły zostać wydane za mąż.
 

Symbolami utożsamianymi z Mikołajem są trzy złote kule lub też troje dzieci. Święty jest patronem dzieci, ale również: żeglarzy. Dlatego też w Grecji nad morzem 6 grudnia kapłani błogosławią w imieniu św. Mikołaja statki zakotwiczone w porcie, prosząc go, aby czuwał nad każdym, prowadząc je bezpiecznie przez sztormy do portu. Według zwyczaju do wody wrzuca się krzyż, po który żeglarze nurkują, rywalizując komu pierwszemu uda się go odnaleźć.

 

Za: catholicculture.org

 

Logowanie z religia.tvLogowanie z Facebook

Telewizja Religia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Internautów na stronach serwisu religia.tv oraz zastrzega sobie prawo do usuwania treści zabronionych prawnie, obraźliwych lub naruszających zasady współżycia społecznego.
Link: http://religia.tv/news,1572-prawdziwy_swiety_mikolaj.html
E-mail:
Podpis:
Uwagi:
Pole
Zamknij okno
Link: http://religia.tv/news,1572-prawdziwy_swiety_mikolaj.html
Opis problemu:
Podpis:
Zgo
Zamknij okno

Na skróty

Aktualności

Oglądaj nas

Programy

Filmy

Polecamy

O nas

Jesteśmy na

About us

Oglądaj nas: N N Cyfra Polsat Dish inne sieci
Copyright © religia.tv 2010 - 2011 Polityka prywatności Regulamin Regulamin „materiały użytkowników”