religia.tv


religia.tv Aktualności    Prawdziwy święty Mikołaj

Tematy dnia

rss

  • A-
  • A+

Prawdziwy święty Mikołaj
Dodaj Komentarz

Musisz się zalogować, żeby dodać swoją wypowiedź.
Zamknij okno

06.12.2011

Prawdziwy święty Mikołaj

Rosyjska ikona św. Mikołaja z kościoła w Nowogrodzie; fot. wikimedia.commons


Święty Mikołaj z Miry to niewątpliwie najpopularniejszy święty świata zachodniego. Często mylnie przedstawiany jako mieszkaniec dalekiej Północy, tak naprawdę nie miał nic wspólnego ze śniegiem, saniami i choinką.


Urodził się ok. 270 r. w Patrze w Azji Mniejszej, a zmarł 6 grudnia ok. 345 lub 352. Za sprawą swojego wuja, arcybiskupa Miry, wstąpił do klasztoru. Wkrótce potem wuj zmarł, a Mikołaj został wybrany na biskupa na jego miejsce. W czasie prześladowań za panowania Dioklecjana św. Mikołaj trafił do więzienia za głoszenie Dobrej Nowiny. Po przejęciu władzy przez cesarza Konstantyna prześladowania ucichły, a biskup wyszedł na wolność.

 

Za przyczyną Mikołaja działo się wiele cudów - zasłynął między innymi z nadzwyczajnych mocy nad płomieniami. Jak głosi legenda, pewnego dnia biskup usłyszał o sytuacji ojca, który w wyniku ubóstwa postanowił wydać swoje trzy córki na „grzeszne życie”. Mikołaj wybrał się nocą do domu tej rodziny i wrzucił im przez okno pakunek z trzema kulami ze złota. W ten sposób ojciec mógł spłacić długi, a córki zostały uratowane przed „grzechem i piekłem”.

 

Tuż po śmierci Mikołaja jego ciało pochowano w katedrze w Mirze. Według tradycji z ciała świętego wypływała oleista substancja o właściwościach leczniczych. W 1087 roku marynarz pochodzący z Bari zabrał relikwie świętego do swojego miasta. Obecnie znajdują się one w kościele św. Mikołaja w Bari.

 

Symbolami utożsamianymi z Mikołajem są trzy złote kule lub też troje dzieci. Święty jest patronem dzieci, ale również: żeglarzy, podróżników, kupców, piekarzy, chłopów, piwowarów, narzeczonych, jeńców, bednarzy, aptekarzy, rybaków, stajennych, niezamężnych dziewcząt. Wraz ze św. Andrzejem patronuje Rosji.

 

Za: catholicculture.org

 

Logowanie z religia.tvLogowanie z Facebook

Telewizja Religia Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Internautów na stronach serwisu religia.tv oraz zastrzega sobie prawo do usuwania treści zabronionych prawnie, obraźliwych lub naruszających zasady współżycia społecznego.
Link: http://religia.tv/news,1572-prawdziwy_swiety_mikolaj.html
E-mail:
Podpis:
Uwagi:
Pole
Zamknij okno
Link: http://religia.tv/news,1572-prawdziwy_swiety_mikolaj.html
Opis problemu:
Podpis:
Zgo
Zamknij okno

Na skróty

Aktualności

Oglądaj nas

Programy

Filmy

Polecamy

O nas

Jesteśmy na

About us

Oglądaj nas: N N Cyfra Polsat Dish inne sieci
Copyright © religia.tv 2010 - 2011 Polityka prywatności Regulamin Regulamin „materiały użytkowników”